Sedan ett halvår är Ulrika Brydling verksamhetschef för Eldrimner - Sveriges nationella resurscentrum för mathantverk. Hennes fokus är att sprida kunskap om mathantverk och till mathantverkare. Ett uppdrag som är otroligt viktigt, men också väldigt kul, menar Ulrika.
19-28 januari pågår en av världens största mat- och jordbruksmässor – Grüne Woche i Berlin. I den svenska montern visas ett rikt smörgåsbord av mat- och dryckesupplevelser som bygger på tradition och innovation. Här finns populära älgfärsburgare, inlagd sill, hantverksöl, hampaost och knäckebröd tillverkat av tång.
Visste du att maten du ställer på julbordet kan hjälpa till att stärka jordbrukets konkurrenskraft och bidra till Sveriges försörjningsförmåga? Dessutom får du svenska frukter och grönsaker som har lägre resthalter växtskyddsmedel jämfört med produkter från många andra länder. Sverige är också det land i EU som använder minst antibiotika i djurhållningen.
Den 19 januari 2024 står Sveriges monter redo att ta emot 300 000 besökare på den internationella livsmedels- och jordbruksmässan Grüne Woche i Berlin. På mässan får svenska företag tillfälle att presentera livsmedel producerade i Sverige för den internationella marknaden. Bland produkterna som står för både tradition och innovation finns allt från de populära älgfärsburgarna och inlagd sill till hantverksöl och knäckebröd tillverkat av sockertång.
Nu är det snart dags att skala potatisen till julens traditionella ansjovisgratäng som går under namnet Janssons frestelse. Men vem var den där Jansson egentligen och hur fick rätten sitt namn?
Initiativet Landskapsmåltider har engagerat kockar, producenter och matkreatörer land och rike runt för att ta fram måltider som representerar Sveriges landskap. Matprofilerna Christina Möller och Ella Nilsson har involverats för att göra rätterna lättare att laga för oss hemmakockar.
Vit, krispig och salt – det är beskrivningen av Vit färsksaltad Östgötagurka som nu fått skyddad geografisk beteckning inom EU. En nyskördad och inlagd vit druvgurka är lika självklar som jordgubbar på det östgötska midsommarbordet.
På Stockholm Gastronomy Conference, den 23–25 november, möts tongivande forskare från hela Europa för att tillsammans lyfta fram gastronomin som ett betydelsefullt forskningsområde och sätta fokus på viktiga utvecklingsfrågor.
Vi har ett resultat! Onsdagen den 18 oktober presenterades vinnarna i årets öppna SM i Mathantverk. Rekordmånga produkter från företag från hela landet bedömdes. Sammanlagt tävlade 200 mathantverksföretag med över 600 produkter i 40 klasser.
Du som äter svenskt vildsvins- och griskött behöver inte välja bort den råvaran på grund av utbrottet av afrikansk svinpest. Afrikansk svinpest kan inte smitta människor. Kött från vildsvin och grisar är fortsatt säkert att äta.
Föreningen Allåkerbäret har inom EU ansökt om skyddad ursprungsbeteckning (SUB) för Allåkerbär från Norrland. Ett godkännande från EU gör att bäret tar klivet in i ”hall of fame” för mat och dryck.
Hushållen slänger 75 procent av det totala livsmedelsavfallet. Matsvinn uppstår dock i hela livsmedelskedjan; i butiker, restauranger, storkök och vid livsmedelsproduktion. Den Internationella matsvinnsdagen är ett tillfälle att uppmärksamma hur vi på olika sätt kan bidra till att maten ska hamna i magen och inte i soporna.